DigiRamka - chłodzenie i wredny adapter! (dzień IV)
Dodano: Piątek, 15 września 2006, godzina 01:25:00Kategoria: Moje projekty i pomysły
Zmęczyłem dzisiaj trochę papieru ściernego i kilka wierteł do metalu… moduł chłodzenia CPU uważam wstępnie za ukończony (sprawdzałem - działa, spokojnie zainstalowałem DirectX i sterowniki, radiator jedynie ciepły). Odpowiadam także osobom komentującym: jeżeli karta graficzna nie obsługuje obracania obrazu, to nie i już! I jeszcze jedno - nie ma miejsca na chłodzenie… mógłbym ewentualnie wrzucić chłodzenie w miejsce baterii, ale koszt dłuższych HeatPipe przekroczyłby budżet całego projektu! Zobaczymy… jak to będzie za słabe, to się coś wymyśli inne! Ale… to tylko 9 W! ;)
Wstępna koncepcja chłodzenia.
Do malutkiego aluminiowego radiatora i ciepłowodów dodałem jeszcze kawałek aluminiowej blachy. Wszystko razem skręcone śrubami 3 mm (tak wiem, przesadziłem z ich ilością :P). Ze względu na brak odpowiedniej długości śrub o średnicy 2 mm zmuszony byłem do zastosowania tzw. metody inwazyjnej - otwory w laminacie płyty głównej i procesora zostały rozwiercone! Pisałem już, że nie lubię ciąć aluminium piłką do metalu? Nie? No to piszę: nie lubię ciąć aluminium piłką do metalu! Za to uwielbiam robić to przy pomocy sekatora…
Przygotowania blachy aluminiowej ze starego radiatora PIII 500 MHz Slot 1.
Blachę dociąłem, odpowiednio wyszlifowałem, zaznaczyłem miejsca na śruby… wiertarka, otwory, przymiarki, śmierdu pierdu, dwa piwa i gotowe! Uwielbiam taką robotę - łatwa i przyjemna (pomijając rozwiercanie otworów w laminacie - tutaj potrzebna była precyzja… ale na szczęście się udało i obyło bez przerwanych ścieżek).
Stare ruskie wiertarki są OK!
O jakie fajne! Nawet nieźle mi wyszło kurde! :P
No tak… chyba już pisałem, że dałem za dużo śrubek? Ale przynajmniej mam
gwarancję, że rurki HeatPipe dobrze przylegają do radiatorów!
Jakie ładne! Ciekawe czy starczy? ;)
Wstępne testy. Działać, działa, ale na porządne pomiary czas przyjdzie
trochę później.
Chciałem dzisiaj zrobić więcej ale zasrany adapter CompactFlash na IDE 2,5″ mi w tym przeszkodził… nie mogę gnidy rozgryźć! Nie wiem co robię źle :( W komputerze stacjonarnym BIOS widzi karty CF, system się uruchamia, widzi dysk wymienny jednak jakakolwiek operacja (np. próba wejścia na dysk) kończy się błędem I/O (wejścia/wyjść urządzenia)! Miało być tak pięknie… a jest jak zawsze! A laptop w ogóle nie wykrywa MicroDrive’a podłączonego przez adapter… kombinuję, kombinuję ale mam obawy, że skończy się na tym, że będę musiał zastosować zwykły dysk 2,5″ czego baaaardzo nie chcę! Adapter jest sprawny, bo nawet pod wpływem wkurwienia sprawdziłem wszystkie ścieżki i przejścia miernikiem… jutro spróbuję pod DOSem przygotować kartę CF (założyć partycje), może to coś pomoże, bo ni chu chu nie wiem jak to ugryźć (próbowałem różne taśmy - 80-cio i 40-sto żyłowe, różne ustawienia w BIOSie - LGA, Large, Auto, CSH itp. itd…. i dalej to samo!). Pomijam fakt, że przy starcie systemu mam jakieś 15-30 sekundowy zastój przy podłączeniu tego adaptera… ciekawe.
Co jutro? Kombinowanie z przejściówką, bo nie uśmiecha mi się dysk 2,5″ w ramce (czemu? bo MicroDrive jest niesłyszalny… i tyle!), do tego już czas zabawić się w drewnie! Be patient!
PS. Jeżeli chcecie obejrzeć zdjęcia zamieszczane tutaj w wyższej rozdzielczości, to zapraszam do galerii tech-blog!
» Podobne wpisy (według tagów)
» Tagi dla tego wpisu:
adapter • CF • chłodzenie • compactflash • cyfrowa ramka • digiramka • DIY • hdd • laptop • modding • pomysł • projekt • ramka
» komentarzy: 6 «
Dodany: Piątek, 15 września 2006 o godzinie: 01:44:16
jak zwykle nice :D zastanawiam się czy podłączałeś przez ten adapter zwykłego CFa (flasha) i jaki był efekt
Dodany: Piątek, 15 września 2006 o godzinie: 01:50:01
Tak, zwykle tez i MicroDrive’a. Lacznie testowalem 4 rozne karty i wszedzie to samo… jutro bede dalej kombinowal! Musi sie dac :-D
Dodany: Piątek, 15 września 2006 o godzinie: 02:37:46
no i to się nazywa pozytywne nastawienie (:
Dodany: Piątek, 15 września 2006 o godzinie: 11:50:48
pr0
może zacznij sprzedawać takie chłodzenia na allegro ? xD
Dodany: Piątek, 15 września 2006 o godzinie: 14:49:37
A może Winzgroza jest winna, to jednak tylko 98 :/
Dodany: Piątek, 15 września 2006 o godzinie: 23:32:53
waljnij ubuntu albo xp
» dodaj komentarz «