strona główna
artykuły i recenzje
poradniki
galeria zdjęć
fotoblog

PeNe Projektor czyli projektor DIY - początki!

Dodano: Sobota, 24 lutego 2007, godzina 13:37:41
Kategoria: Moje projekty i pomysły

Dopiero dzisiaj znalazłem, po ciężkim pierwszym tygodniu nowego semestru, dłuższą chwilę na napisanie paru (pewnie wyjdzie tego dużo więcej niż “parę”) zdań na temat powstającego projektu o nazwie PeNe Projektor. Chyba najlepiej będzie jak zacznę od początku!

Pomysł na budowę projektora zrodził się w mojej głowie mniej więcej dwa lata temu (może mniej niż więcej :P), w czasie gdy na zagranicznych forach pojawiały się pierwsze konstrukcje tego typu. Jak to często bywa - zabrakło determinacji, czasu… i funduszy. Aż do niedawna! Sposobów na wykonanie własnego projektora opartego na matrycy LCD jest kilka, można wyróżnić dwa główne:

  • Budowa od podstaw (własna konstrukcja obudowy, oświetlenia, optyki itp.) - tutaj mamy olbrzymie pole do popisu!
  • Zaadoptowanie gotowego rzutnika do pisma/slajdów

Przyjrzyjmy się na początek drugiemu sposobowi, bo jest on dość prosty i szybki w realizacji, a uzyskany efekt zadowoli większość z Was. Jedyne czego potrzebujemy to: matrycy LCD (z monitora lub notebooka lub ewentualnie gotowego ekranu nakładanego na rzutnik - można od czasu do czasu znaleźć na Allegro) i rzutnika pisma (takich jak te używane na uczelniach i w szkołach).

Zufra Lux 804S

Najtrudniej jest zdobyć odpowiedni monitor, z którego bez problemu uda się wyciągnąć matrycę (nie polecam ekranów z notebooków ze względu na trudności w rozebraniu i występowanie bardzo niewielkich elementów i połączeń). Listę monitorów nadających i nie nadających się do budowy projektorów znajdziecie w tej bazie.

MAXDATA Belinea 101570
MAXDATA Belinea 101570 - 15″, świetne parametry, niestety z tasiemką w kształcie “L”!

Dlaczego nie każdy się nadaje? Odpowiedź jest prosta! Część, a raczej duża część, producentów stosuje (ze względu na oszczędności materiałów) krótkie tasiemki łączące elementy elektroniki obsługującej matrycę, które niestety przysłaniają ekran z tyłu (elektronika jest umieszczona zazwyczaj za panelem oświetleniowym matrycy). Ponadto, są jeszcze inne problemy, o których nie warto wspominać, bo występują dość rzadko. Jeżeli udało Wam się zdobyć odpowiedni monitor, to wystarczy go jedynie rozebrać i zacząć zastanawiać się nad zdobyciem rzutnika, na który po prostu położycie matrycę (tak jak kładzie się foliogramy). Jeżeli trafiliście na taki, który posiada krótką tasiemkę, w dodatku w kształcie “L”, to… macie 3 rozwiązania: zdobyć inny monitor, próbować sił z lutownicą i przedłużyć połączenie lub… kupić tasiemkę o odpowiednim rastrze (zazwyczaj 0,5 mm) i dociąć ja do wymiarów… W kwestii wyboru monitora są jeszcze dwie bardzo ważne uwagi! Wybierajcie monitory z możliwie najszybszym czasem reakcji matrycy (30 ms starczy do filmów, do gier lepiej zastosować coś lepszego) i wysokim kontrastem (200:1 to minimum, przy niższym możecie uzyskać obraz kiepskiej jakości). Ponadto, jeżeli zamierzacie nie tylko oglądać filmy, ale także grać i przeglądać www, to szukajcie matryc o wysokich rozdzielczościach (800×600 i w górę, optymalnie 1024×768).

Drugim i równie ważnym elementem jest rzutnik pisma… i tutaj kolejne problemy: wielkość, moc żarówki, optyka itp. itd. Generalnie: szukajcie rzutników z możliwie największą powierzchnią szyby, na której można kłaść folie z nadrukami, bo inaczej uzyskacie ucięte narożniki i boki obrazu. Do tego zwracajcie uwagę na typ i moc zainstalowanej żarówki w środku. Sama matryca zatrzymuje około 90% światła przez nią przechodzącego dlatego w przypadku słabej żarówki możecie albo uzyskać bardzo ciemny obraz lub nawet w ogóle go nie uzyskać… ale na to też są sposoby - fabryczną żarówkę (zazwyczaj halogen) można przecież wymienić! Obecnie, najczęściej stosowane żarówki przez konstruktorów projektorów DIY to metalohalogeny! Są to jedne z najefektywniejszych żarówek, stosowane najczęściej do oświetlania upraw roślin, na stadionach i wszędzie tam gdzie niezbędne jest intensywne oświetlenie o barwie zbliżonej do światła dziennego. M.in. z tego względu wykorzystuje się je przy budowie projektorów własnej konstrukcji, bo nie przekłamują kolorów wyświetlanego obrazu. Pamiętajcie, że zwykłe halogeny mają barwę żółtą (choć nie zawsze jest to widoczne gołym okiem). Do stosowania metalohalogenów niezbędny jest układ zapłonowy (statecznik, zapłonnik i ewentualnie kondensator) i odpowiednie chłodzenie! Najczęściej stosuje się żarówki o mocy 250W i 400W w zależności od wielkości matrycy którą zastosujecie.

PeNe Projektor

W chwili obecnej skonstruowałem (z niewielką pomocą NE555) prototyp projektora opartego na rzutniku pisma Zufra Lux 804S, 15″ matrycy Fujitsu (zakupionej na Allegro, już z przedłużoną tasiemką) i żarówce 400W HQI OSRAM, głównie dla zaspokojenia ciekawości i sprawdzenia czy w ogóle warto bawić się w takie coś. Do konstrukcji, która powstała w kilka godzin wykorzystałem dwa duże kartony i taśmę klejącą… niestety ze względu na niewielkie rozmiary rzutnika i brak szyby chroniącej soczewki Fresnela przed przegrzaniem, musieliśmy zastosować aż… 14 wentylatorów! Generują spory hałas, ale przy oglądaniu filmów nie przeszkadzają. Całość wygląda, jak to ujął NE555, jak statek kosmiczny UFO… cóż, chyba ma rację, sam się z tego śmieję ale uzyskane efekty są bardzo zadowalające! Choć pewien niedosyt pozostał i w związku z tym w planach jest budowa nowej konstrukcji, opartej na wykonanej własnoręcznie obudowie. Właśnie teraz kilka słów o własnych konstrukcjach. Prawdę mówiąc, to przy drobinie zaparcia i chęci można napisać o tej tematyce dość obszerną książkę! Dlatego ja się skupię głównie na podaniu linków i wklejeniu paru zdjęć, a Wam pozostawię najciekawsze czyli… oglądanie i czytanie o gotowych konstrukcjach innych osób! Polecam przede wszystkim forum www.lumenlab.com/forums (forum i strona niestety już nie istnieją!) oraz stronę www.allinbox.com. Znajdziecie na nich masę gotowych materiałów i dziesiątki zdjęć z opisami ukończonych projektów. Sam spędziłem sporo czasu brnąc przez kolejne strony obu witryn!


Bardzo ciekawa koncepcja, elegancka i praktyczna! Bardzo możliwe, że będę się na niej wzorować.

Pewnie wielu Czytelników będzie zła na mnie za to, że nie zamieściłem gotowych rysunków i opisów typu “co i jak”, nie podałem informacji o kosztach itp. Robię to specjalnie z prostego względu - możliwości jest baardzo dużo i wiele zależy od tego jaki efekt i jakim nakładem pracy chcecie uzyskać! Dlatego na razie nie będę podawać gotowych rozwiązań, natomiast szczegóły konstrukcji i wiele odpowiedzi na Wasze pytania znajdziecie na dwóch powyższych stronach… i na pewno w artykule, który zamierzam opublikować na łamach Dzikie.NET po zakończeniu (a może i w trakcie?) prac nad właściwym projektem! A tymczasem zapraszam zainteresowanych na fora Dzikie.NET i Mod-Planet, na których trwa dyskusja o projekcie i w których znajdziecie więcej informacji:

Zapraszam także do mojej galerii, tam kilka zdjęć projektora i uzyskanych efektów.


Mobilny projektor typu “wszystko w jednym”! Szkoda, że koszt wykonania tak duży…

» 1 komentarz «

karooolek
Dodany: Wtorek, 27 lutego 2007 o godzinie: 19:40:57

Siema,
osobiście też skonstruowałem projektora na matrycy 15\’\’ i pozwolę się podzielić swoim zdaniem na ten temat:

Co do artykułu:
W paru kwestiach muszę się nie zgodzić. Chodzi mi o zaproponowane parametry - rozdzielczość 800×600 to zdecydowanie za mało nawet do oglądania filmów. Aktualnie pojawia się coraz więcej plików w wysokiej rozdzielczości (HD) i bardzo dużo się traci jeśli chodzi o ostrości obrazu. To samo dotyczy na przykład pokazów zdjęć, które zazwyczaj mają rozdzielczości nawet do 4000×3000 pixeli. W grach przez małą rozdzielczość też nie widać wielu szczegółów.
Kontrast 200:1 też jest za niski. Podczas grania nie widać zbyt wielu szczegółów, a filmy i zdjęcia wyglądją albo jak prześwietlone (ponieważ czarny jest raczej jasno-szary) albo są bardzo ciemne. Minimalny kontrast to przynajmniej 400:1. Niestety ciężko jest znaleść monitor 15\’\’ który miałby więcej niż 500:1 ;(. Te które mają powalające kontrasty rzędu 900:1 albo 1500:1 to już niestety 17\’\', 19\’\’ i więcej ;(. Znalezienie rzutnika OHP do takiej przekątnej jest chyba niemożliwe (!) a zbudowane do tego pudło (jeśli udałoby się zneleść sensownego fresnela), byłoby rozmiarów lodówki ;>.
\”14 wentylatorów! Generują spory hałas, ale przy oglądaniu filmów nie przeszkadzają.\” tutaj pozwole sobie zgryźliwie skomentować, że albo nie oglądałeś jeszcze filmów, albo zapomniałeś podłączyć wentylatory do prądu i faktycznie nie hałasują bo się nie kręcą w ogóle.
Poza tym, jeśli składa się projektor z lekko zmodyfikowanego rzutnika OHP, trzeba pamiętać o tym, żeby zakryć jakimś materiałem (najlepiej czarnym, nieprzepuszczającym światła) przestrzeń między matrycą a obiektywem. Może się nie wydaje, ale w ten sposób do otoczenia ucieka BARDZO dużo rozproszonego światła i oświetla pomieszczenie w którym odbywa się projekcja.
Poza tym z tego co wiem, to projektory DIY zaczęły się pojawiać dużo wcześniej niż 2 lata temu. Dwa i pół roku temu, ja już widziałem go na jakimś polskim forum, wtedy zacząłem samemu kompinować ;D.

Co do pomysłu budowy projektora?
Krótko mówiąc, pomysł jest wpyty i przejedwabisty ;D. Sama realizacja wszystkiego jest stosunkowo prosta, choć trzeba być precyzyjnym i mieć trochę pojęcia o optyce geometrycznej. Poza tym warto mieć dużo dobrych pomysłów (np. żeby dobrze zorganizować wentylację - często można się ograniczyć do jednego wiatraka włączonego do 5V - wtedy faktycznie jest cicho). Najtrudniej w zasadzie jest zdobyć części. Póżniej jest tylko z górki - lekkie składanie klocków do kupy, podłączenie paru kabelków i PSTRYK - jest jazda! Ciężko tu coś sknocić jeśli się ma dobre pomysły i trochę myśli ;D. A wrażenie jakie się uzyskuje przy pierwszym włączeniu - mmm… brak słów ;D (chyba że się trafi na kiepską matrycę LCD ;( ). I na prawdę kozacki projektor (kupując części w dobrych sklepach http://www.izzotek.com) można mieć już za 1200PLN! (bez wysyłki).

Słowem - jeśli czujesz, że chciałbyś se coś takiego postroić i masz kasę na części - nie wachaj się! Nie trzeba mieć nie-wiadomo-jakich umiejętności tylko dużo chęci!

Jak będziesz miał części to będziesz kombinował aż zadziała :D. A jak nie zadziała, albo nie będziesz zadowolony z pierwszych rezultatów, to będziesz kombinował dalej ;>. Ja siedziałem ponad pół roku, ale w końcu wyszło dosyć nieźle, jak na pierwszą taką konstrukcję i cieszę się bezawarynjym projektorem aż do tej pory.

Zapraszam do przeglądnięcia zdjęć pod zamieszczonym adresem.

» dodaj komentarz «

» Komentarze dodane przez niezarejestrowanych użytkowników muszą być zatwierdzone przez moderatora


» kategorie wpisów

Co nowego na stronie (wpisów: 43)
Dzikie.NET (wpisów: 16)
Humor (wpisów: 46)
Inne (wpisów: 35)
Kapsle Tymbark (wpisów: 29)
Moje projekty i pomysły (wpisów: 43)
Narzekam na… (wpisów: 16)
Nowości w galerii (wpisów: 12)
Nowości, ciekawostki (wpisów: 595)
O mnie (wpisów: 36)
Wordpress (wpisów: 1)
Zabawki (wpisów: 9)
Zdjęcie bez komentarza (wpisów: 91)
Zdjęcie z komentarzem (wpisów: 23)
Strony w domenie tech-blog.pl wykorzystują pliki cookies w celach statystycznych, analizy oglądalności oraz na potrzeby wyświetlania reklam. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia wykorzystywanej przeglądarki internetowej. Więcej informacji na stronie Polityka prywatności i cookies (ciasteczka).

» archiwum wpisów

marzec 2017 (wpisów: 1)
styczeń 2014 (wpisów: 2)
grudzień 2013 (wpisów: 6)
listopad 2013 (wpisów: 27)
październik 2013 (wpisów: 21)
wrzesień 2013 (wpisów: 27)
sierpień 2013 (wpisów: 8)
lipiec 2013 (wpisów: 8)
czerwiec 2013 (wpisów: 6)
maj 2013 (wpisów: 16)
kwiecień 2013 (wpisów: 17)
marzec 2013 (wpisów: 18)
luty 2013 (wpisów: 22)
styczeń 2013 (wpisów: 19)
grudzień 2012 (wpisów: 20)
listopad 2012 (wpisów: 33)
październik 2012 (wpisów: 25)
wrzesień 2012 (wpisów: 15)
maj 2012 (wpisów: 1)
kwiecień 2012 (wpisów: 1)
marzec 2012 (wpisów: 1)
styczeń 2012 (wpisów: 2)
grudzień 2011 (wpisów: 1)
listopad 2011 (wpisów: 7)
październik 2011 (wpisów: 4)
wrzesień 2011 (wpisów: 1)
sierpień 2011 (wpisów: 3)
lipiec 2011 (wpisów: 2)
czerwiec 2011 (wpisów: 3)
maj 2011 (wpisów: 1)
marzec 2011 (wpisów: 3)
luty 2011 (wpisów: 5)
styczeń 2011 (wpisów: 5)
grudzień 2010 (wpisów: 6)
listopad 2010 (wpisów: 2)
październik 2010 (wpisów: 1)
wrzesień 2010 (wpisów: 4)
sierpień 2010 (wpisów: 2)
lipiec 2010 (wpisów: 4)
kwiecień 2010 (wpisów: 4)
marzec 2010 (wpisów: 12)
luty 2010 (wpisów: 4)
styczeń 2010 (wpisów: 1)
listopad 2009 (wpisów: 1)
październik 2009 (wpisów: 1)
wrzesień 2009 (wpisów: 1)
sierpień 2009 (wpisów: 3)
lipiec 2009 (wpisów: 2)
czerwiec 2009 (wpisów: 6)
kwiecień 2009 (wpisów: 1)
marzec 2009 (wpisów: 25)
luty 2009 (wpisów: 9)
styczeń 2009 (wpisów: 13)
grudzień 2008 (wpisów: 7)
listopad 2008 (wpisów: 11)
październik 2008 (wpisów: 1)
wrzesień 2008 (wpisów: 9)
sierpień 2008 (wpisów: 49)
lipiec 2008 (wpisów: 2)
czerwiec 2008 (wpisów: 39)
maj 2008 (wpisów: 52)
kwiecień 2008 (wpisów: 49)
marzec 2008 (wpisów: 58)
luty 2008 (wpisów: 38)
styczeń 2008 (wpisów: 12)
grudzień 2007 (wpisów: 16)
listopad 2007 (wpisów: 2)
październik 2007 (wpisów: 8)
wrzesień 2007 (wpisów: 16)
sierpień 2007 (wpisów: 7)
lipiec 2007 (wpisów: 3)
czerwiec 2007 (wpisów: 3)
maj 2007 (wpisów: 11)
kwiecień 2007 (wpisów: 11)
marzec 2007 (wpisów: 16)
luty 2007 (wpisów: 9)
styczeń 2007 (wpisów: 13)
grudzień 2006 (wpisów: 5)
listopad 2006 (wpisów: 4)
październik 2006 (wpisów: 13)
wrzesień 2006 (wpisów: 15)
sierpień 2006 (wpisów: 8)
lipiec 2006 (wpisów: 5)
czerwiec 2006 (wpisów: 39)
maj 2006 (wpisów: 38)
All rights reserved Copyright 2006-2012 Piotr Dymacz