Pomiar światła w D40 z obiektywami bez CPU
Dodano: Piątek, 4 kwietnia 2008, godzina 22:06:35Kategoria: Moje projekty i pomysły| Nowości, ciekawostki
Osoby korzystające z cyfrowych lustrzanek Nikona (a przynajmniej bardziej zaawansowani użytkownicy tego systemu) doskonale wiedzą, że w modelach amatorskich Dxx (D40, D40x, D50, D60, D70, D70s i D80) producent blokuje możliwość pomiaru ekspozycji przez obiektyw bez procesora. Zabieg typowo marketingowy - chcesz korzystać z manualnych szkieł bez CPU, to kup droższą puszkę. To tak jakby założyć, że mniej zaawansowani użytkownicy (lub ci z chudszym portfelem) nie będą korzystać z w pełni manualnych szkieł… ale chyba najbardziej prawdopodobny jest fakt chęci wyciągnięcia większej ilości kasy od klienta.
Użytkownicy modeli Dxx, którzy chcą korzystać ze szkieł bez procesorów na różne sposoby próbują obejść ten problem. Fakt jest taki, że wszystkie wspomniane puszki mają wbudowany światłomierz (to chyba logiczne :P) i bez żadnych problemów mogłyby dobierać ekspozycję przy jakimkolwiek obiektywie, nawet zrobionym ze słoika (w wyższych modelach wystarczy przestawić jedną opcję w ustawieniach i body mierzy po prostu światło wpadające przez obiektyw i do tego dobiera parametry ekspozycji).
Wracając do problemu - najczęściej sposobem, z jakim spotkałem się na różnych stronach, forach i grupach dyskusyjnych, jest adaptacja układu z jakiegoś obiektywu z procesorem i przeniesienie go razem ze stykami do modelu manualnego, którego chcemy bez problemów użytkować w Dxx. Sam zrobiłem podobnie w przypadku Jupitera 37A. W przejściówce T-mount zamontowałem styki oraz procesor z obiektywu Sigmy. Dzięki temu moje body (Nikon D80) mierzy światło przez obiektyw i korzystanie z niego stało się znacznie łatwiejsze i szybsze. A umieszczenie układu tylko w przejściówce, a nie samym obiektywie, daje mi możliwość także ewentualnego używania innych manualnych szkieł z wymiennym adapterem bagnetu T-mount. Poniżej zdjęcie mojego Jupitera, więcej informacji tutaj, tutaj i prawdopodobnie niedługo na stronie jak znajdę w końcu czas żeby opisać modyfikację w kilku słowach i umieścić jakieś rezultaty.
Niedawno w sieci znalazłem także inny sposób, wykorzystany w modelu D40. Autor po prostu włożył do samego body procesor z jakiegoś obiektywu i wyprowadził na zewnątrz przycisk aktywujący jego działanie. Proste i działa wyśmienicie! Zainteresowanych odsyłam tutaj.
» dodaj komentarz «