strona główna
artykuły i recenzje
poradniki
galeria zdjęć
fotoblog

Krok po kroku: jak rozłożyć obiektyw Nikon Nikkor AF 28-80mm 1:3.3-5.6 G

Dodano: Czwartek, 5 czerwca 2008, godzina 15:02:43
Kategoria: Poradniki

Po co rozbierać?

Tak się złożyło, że od jakiegoś czasu poluję na uszkodzone obiektywy z bagnetem Nikona. Zależy mi tylko i wyłącznie na sprawnym układzie i stykach, ponieważ montuję je w adapterach T-mount i mam też w (dalekosiężnych) planach opracowanie jakiejś uniwersalnej przejściówki (lub jakiegoś modułu) umożliwiającego pełną współpracę tańszych lustrzanek cyfrowych Nikon (modele Dxx) z obiektywami bez procesorów (choć przyznam, że na razie temat pozostaje w sferze marzeń).

Nikon Nikkor AF 28-80mm 1:3.3-5.6 G

Z powodzeniem używam już jednej przejściówki T-mount -> Nikon F z zaadoptowanym układem z rozwalonego obiektywu Sigma 28-200 (niedługo opublikuję na temat wykonania czegoś takiego krótki artykuł). Ostatnio udało mi się też całkiem niedrogo kupić na Allegro obiektyw Nikon Nikkor AF 28-80mm 1:3.3-5.6 G z uszkodzeniem mechanicznym (optycznie sprawny, z możliwością użytkowania, przeskakiwał jedynie pierścień ostrości). Okazało się, że ułamany został kawałek uchwytu łączącego pierścień zmiany ogniskowej z wewnętrznym mechanizmem.

Nikkor 28-80mm

Sam obiektyw nie jest najwyższych lotów… prawdę mówiąc, to najtańsze szkło Nikona, wykonane chyba w 95 % z plastiku. Ale poza widocznymi na pierwszy rzut oka wadami ma też kilka zalet: jest cholernie tani (sprawne, używane można kupić już za około 100 zł), kompaktowy, światło jakie oferuje też nie jest aż tak tragiczne i, wbrew oczekiwaniom, jest przyzwoicie ostry.

obiektyw Nikkor

Ale wracając do sprawy - obiektyw dotarł do mnie wraz z ułamaną częścią (zdjęcie z aukcji powyżej)… nie byłbym sobą, gdybym nie spróbował go naprawić i sprawdzić co tak naprawdę sobą oferuje. Gdyby cała operacja się nie powiodła, to i tak straty by nie było, bo z góry przeznaczyłem szkło do rozbiórki i wymontowania z niego układu oraz styków (wiele osób właśnie tego modelu w tych celach używa - m.in. ze względu na brak pierścienia przesłony - nie trzeba w obiektywie, do którego wkładamy układ, montować dodatkowej blokady dźwigni przesłony w body).

Niestety, w sieci niewiele znalazłem informacji o tym jak rozebrać szkło na części pierwsze, nie dogrzebałem się też do instrukcji serwisowej… pozostała zabawa w odkrywcę! Na szczęście obiektyw ten jest tak prosty w konstrukcji, że jego rozebranie i złożenie (przy odpowiednich środkach ostrożności) nie zajmuje więcej jak 30 minut. Z całą operacją powinien poradzić sobie nawet “niedzielny użytkownik śrubokręta”.

obiektyw nikkor 28-80 mm G

Jeżeli chcecie wyczyścić ten obiektyw, wymontować z niego układ, rozebrać w celu naprawy lub w jakichkolwiek innych (nikczemnych?) celach, to poniższy opis na pewno Wam się przyda.

UWAGA! Całą operację wykonujecie wyłącznie na swoją odpowiedzialność! Nieuwaga lub nieostrożne obchodzenie się z obiektywem może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia.

Niezbędne wyposażenie i środki ostrożności

Podstawowym narzędziem, które przyda nam się podczas pracy, będzie niewielki śrubokręt płaski lub krzyżowy. Ponadto przydadzą się też takie akcesoria jak gruszka (do wydmuchiwania kurzu), jakaś chusteczka do przetarcia soczewek oraz taśma klejąca (może być zwykła przeźroczysta, wąska), o której przeznaczeniu dowiecie się trochę później.

Opis postępowania przedstawiam krok po kroku na zdjęciach, dołączając też krótki komentarz ze wskazówkami.

Przed przejściem do meritum jeszcze kilka drobnych, ale istotnych uwag:

 • Złota zasada brzmi: nic na siłę - mniej siły to też mniejsze ryzyko uszkodzenia!
 • Nie ma możliwości optycznego rozjustowania szkła - zespoły soczewek są połączone w sekcje i nie będziemy ich rozmontowywać oraz wykręcać z nich soczewek.
 • Podczas rozbierania należy bardzo uważać na delikatną taśmę łączącą elektronikę ze stykami - jej przerwanie lub nawet naderwanie będzie opłakane w skutkach i równoznaczne z uszkodzeniem obiektywu (jeżeli już Wam się to zdarzy, to ratunkiem będzie jakiś doświadczony elektronik ze stacją lutowniczą).
 • Przed rozebraniem obiektywu warto sprawdzić (najlepiej zmierzyć) jak daleko wysuwa się tubus przy minimalnej i maksymalnej ogniskowej oraz z maksymalnie wykręconym przednim zespołem soczewek (tych od ustawiania ostrości) - zaoszczędzimy sobie nerwów i ponownego rozbierania obiektywu, bo przez źle wkręcony przedni zespół możemy przesunąć płaszczyznę ogniskowania (przesunie nam się dalej np. minimalna odległość ogniskowania).
 • Do przecierania soczewek najlepiej używać specjalnej, miękkiej ściereczki i alkoholu izopropylowego IPA wysokiej czystości (np. Kontakt IPA plus marki AG Chemia).
 • Podczas demontażu będziemy wykręcać niewielkie śrubki - dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w jakiś pojemniczek, do którego będzie można je odłożyć. Głupio by było coś zgubić…
 • Prawie wszystkie śrubki w obiektywie zostały zalakowane - zabezpiecza to przed ich samoczynnym odkręcaniem się (pod wpływem wstrząsów itp.). Jeżeli macie możliwość, to podczas składania obiektywu zalejcie śrubki jakimś gęstym klejem (tylko takim, który będzie można ewentualnie usunąć!).
 • Róbcie wszystko najlepiej z założonym przednim dekielkiem, unikniecie przypadkowego zarysowania soczewki.

Krok po kroku

1. Demontaż bagnetu

Tutaj nic nadzwyczajnego - odkręcamy zaznaczone 3 śrubki i delikatnie (!!) zdejmujemy górną część obiektywu. Potem wyjmujemy metalowe podkładki (u mnie były trzy, różnej grubości, podejrzewam, że przy ich pomocy “dostraja się” optycznie obiektyw) i plastikową obręcz (tą z nadrukami producenta).

Od tego momentu należy bardzo uważać na to żeby nie zerwać wspomnianej tasiemki. Można ewentualnie wykręcić element ze stykami z bagnetu lub zabezpieczyć tasiemkę taśmą klejącą.

2. Usunięcie prowadnic

Odkręcamy zalakowane 4 śrubki i wyjmujemy metalowe prowadnice. Nie przejmujcie się tym, że wewnętrzny zespół soczewek wpadnie do środka.

3. Demontaż pierścienia nastawiania ogniskowej

Tutaj będzie trochę więcej roboty - na początku musimy zdemontować prowadnicę ze stykami, które podczas zmiany ogniskowej przesuwają się po tasiemce i “informują” w ten sposób procesor o wartości nastawionej ogniskowej (przez łączenie odpowiednich jego nóżek). W tym celu odkręcamy tylko jedną śrubkę i uważamy żeby nie wygiąć drucików.

Kolejny krok to wykręcenie dwóch śrubek łączących zewnętrzny pierścień zmiany ogniskowej z wewnętrznym mechanizmem (ta część była właśnie ułamana w moim obiektywie - dobry, dwuskładnikowy klej sobie z tym doskonale poradził! Linię klejenia widać na poniższym zdjęciu). Znajdziemy je obracając pierścieniem.

Wykręcenie wspomnianych dwóch śrubek nie pozwala jeszcze na demontaż pierścienia. Musimy zdjąć jego gumową osłonę (wystarczy podważyć i zsunąć), a następnie zerwać taśmę, którą zostały sklejone dwa segmenty pierścienia. W tym momencie chyba już wszyscy domyślili się do czego będzie nam potrzebna wspomniana taśma klejąca?

Na zdjęciu poniżej widać taśmę, którą sam naklejałem (zdjęcia do tego poradnika robiłem w odwrotnej kolejności, po tym jak już wiedziałem jak rozebrać szkiełko), ta oryginalna jest węższa :)

Po rozłączeniu pierścienia na dwa elementy możemy jego górną, większą część, zdjąć (wyjmując od strony bagnetu) - uwaga, niezbędne będzie jego lekkie ściśnięcie.

Mała ale ważna uwaga! Po zdjęciu pierścienia od ogniskowej, na korpusie obiektywu znajdziecie dwie dystansujące gumki… zadbajcie o to żeby ich nie zgubić i umieścić z powrotem na miejscu przy składaniu (można przykleić).

4. Wskazówki dla osób demontujących procesor i styki

Jeżeli chcecie zdemontować CPU i styki, to niezbędne jest zerwanie całej taśmy, na której znajdują się elementy elektroniczne. Trzeba to wykonać ostrożnie, żeby czasem nie przerwać któreś ze ścieżek.

Po tym warto włożyć do aparatu bagnet ze stykami i zbadać (metodą prób i błędów) które nóżki procesora należy zewrzeć, aby uzyskać minimalną wartość przesłony ustawioną na stałe (w tym wypadku będzie to 3,3).

UWAGA! Zwierajcie styki na bocznej i dolnej tasiemce, odradzam metody “na śrubokręt” bezpośrednio na nóżkach procesora - wystarczy, że zrobicie zwarcie w złym miejscu, a możecie uszkodzić nie tylko układ z obiektywu, ale także cały aparat!!

Domyślni od razu będą wiedzieć, że wystarczy sprawdzić kombinację zwieranych styków przy ustawieniu minimalnej ogniskowej na obiektywie (górna tasiemka z przesuwającymi się po niej stykami na prowadnicy). Potem można tasiemkę odciąć (nie będzie przecież używana w obiektywie, do którego zaadoptujemy układ, a miejsca na niego na pewno wiele nie będzie) i połączyć tylko odpowiednie nóżki w mikrokontrolerze.

Tasiemkę dolną, odpowiedzialną prawdopodobnie za informowanie CPU o odległości od fotografowanego obiektu (na podstawie obrotu przedniego zespołu soczewek, który odpowiada za ustawienie ostrości) można również usunąć (odciąć), po sprawdzeniu która konfiguracja zwartych nóżek nie będzie powodować ewentualnego problemu w body (prawdopodobnie każda możliwa).

Na zdjęciu poniżej widać o czym mowa (linie cięcia na czerwono).

Nikon Nikkor AF 28-80mm procesor

5. Demontaż przedniego zespołu soczewek

To już ostatni krok, którego tak naprawdę nie trzeba wykonywać, chyba że chcecie usunąć zanieczyszczenia spod soczewek w przedniej części obiektywu lub… zdemontować go w celu wykonania sobie z niego np. konwertera makro do innego obiektywu :)

28-80mm

Zanim oddzielicie przedni zespół od reszty obiektywu musicie koniecznie w jakiś sposób zaznaczyć sobie jak powinien być on wkręcony - np. przy pomocy miękkiego ołówka (zaznaczając kreskę) lub po prostu śrubokrętem lub nożem, delikatnie nacinając oba elementy. Unikniecie w ten sposób efektu przesunięcia obszaru ostrości.

Jeżeli będziecie mieli trudności ze zdjęciem przedniej części, to wystarczy delikatnie odgiąć przy wykręcaniu zaznaczone na zdjęciu (w rzeczywistości są dwa) plastikowe prowadnice (tylko ich nie ułamcie!).

Nikon 28-80mm

Nikon Nikkor AF 28-80mm przesłona

Nikkor AF 28-80mm G w częściach

6. Złożenie

I takim sposobem rozłożyliśmy obiektyw niemalże na części pierwsze. Złożenie wszystkiego ponownie nie powinno być kłopotliwe, nie zajmie Wam też więcej niż 15 minut pracy. Wystarczy, że będziecie postępować w odwrotnej kolejności zwracając uwagę na poniższe wskazówki:

 • Pamiętajcie o odpowiednim wkręceniu przedniego zespołu soczewek.
 • Nie zapomnijcie o dwóch gumkach na wewnętrznym tubusie.
 • Obie części pierścienia od ogniskowej musicie skleić taśmą klejącą (warto to zrobić dokładnie).
 • Nie zapomnijcie o przykręceniu prowadnic ze stykami (te od informowania CPU o ogniskowej).
 • Jeżeli macie taką możliwość, to wkręcone śrubki zalewajcie delikatnie jakimś gęstym klejem (szczególnie te od metalowych prowadnic wewnętrznego zespołu soczewek).
 • Ostrożność przy nakładaniu bagnetu wysoce wskazana - uwaga na tasiemkę!

I to tyle, mam nadzieję, że komuś przydały się powyższe wskazówki.

» komentarzy: 10 «

Aparaty fotograficzne » Blog Archive » Jak rozłożyć obiektyw Nikon Nikkor AF 28-80mm 1:3.3-5.6 G
Dodany: Piątek, 6 czerwca 2008 o godzinie: 00:19:16

[...] Krok po kroku: jak rozłożyć obiektyw Nikon Nikkor AF 28-80mm 1:3.3-5.6 G [...]

ewa
Dodany: Sobota, 25 lipca 2009 o godzinie: 09:19:39

mam pytnaie co trzyma pierscien ogniskowej do kropusu chodzi o to ze moj obietywy nie fortunnie upadl i wszstko chodzi optyka i elektronika ale chołybie sie wlansie w wyzej wymienionym miejscu

pepe2k
Dodany: Poniedziałek, 27 lipca 2009 o godzinie: 23:13:39

Jeżeli dobrze Cię zrozumiałem, to masz dokładnie ten sam problem (usterkę) w obiektywie jaki miałem ja. Pierścień ogniskowej trzymają w prowadnicach po dwóch stronach dwa plastikowe elementy. Jeden widać na tym zdjęciu: http://www.tech-blog.pl/wordpress/wp-content/uploads/2008/06/nikon-nikkor-af_28-80mmg_11.jpg (w niego wkręcona jest śrubka, którą odkręcam śrubokrętem na zdjęciu). Jak się dobrze przyjrzysz, to zauważysz, że ten element u mnie jest doklejony – odłamał się właśnie na skutek upadku obiektywu (poprzedni właściciel był niezdarą). Jeżeli słuchać, że coś w obiektywie lata… to trzeba go rozebrać i wspomnianą część dokleić jakimś dobrym spoiwem (polecam Distal).

Bosze
Dodany: Środa, 1 grudnia 2010 o godzinie: 20:23:07

W jaki sposób zamontować wewnętrzny zespół soczewek? Obiektyw upadł osobie której pożyczyłem aparat, nie chcę naciągać na niepotrzebne koszta tej osoby, więc otworzyłem obiektyw i składam go na nowo (wszystko powyskakiwało z siebie…). Czy Metalowe podłużnice są pod pewnym kątem ustawione względem mocowania? Czy są prostopadłe? Pozdrawiam

Kipolotrek
Dodany: Piątek, 4 lutego 2011 o godzinie: 13:15:43

Dodam, że przy klejeniu uszkodzonych części lub zaklejaniu śrub trzeba unikać klejów, które wżerają się w plastik i takie, które wysychając wytwarzają opary mogące przedostać się na elementy optyczne. Nie polecam żadnych “kropelek” ani “super-glutów”. Jak byłem mały przekonałem się o tym klejąc takim klejem szybkę w zegarku elektronicznym. Na szybce zrobił się biały nalot od toksycznych oparów i nawet po wymyciu wyschnięty już klej wytwarzał wciąż te opary.

Janek R
Dodany: Niedziela, 30 września 2012 o godzinie: 14:01:17

Widzę, że nabyłeś doświadczenia w naprawie bądź
rozbieraniu i składaniu obiektywów.Mam problem z obiektywem AF-S NIKKOR 18-70 DX ZOOM zablokował się i pracuje tylko w mnimalnym zaresie 40-37 w przybliżeniu.Czy miałeś do czynienia z czymś takim i co mógłbyś mi poradzić. Za każą wskazówkę dziękuję.
Pozdrawiam!

pepe2k
Dodany: Poniedziałek, 1 października 2012 o godzinie: 10:28:50

@Janek, Twój obiektyw jest znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcją. Przede wszystkim, u Ciebie ostrzenie odbywa się bez obracania przednią soczewką (przesuwane są grupy soczewek wewnątrz obiektywu).

Mogę jedynie podejrzewać, że uszkodzeniu uległa jakaś prowadnica lub jakiś trzpień, który wyskoczył z prowadnicy i zablokował mechanizm zmiany zakresu ogniskowej.

Szczerze doradzam serwis, najlepiej serwis Nikona. Ja bym sam tego nie ruszał.

Janek R
Dodany: Środa, 3 października 2012 o godzinie: 14:16:34

Dzięki za radę, nie będę się za to brał sam.

tech-blog | Krok po kroku: jak rozłożyć obiektyw Nikkor AF 28-80mm G
Dodany: Czwartek, 29 listopada 2012 o godzinie: 14:41:28

[...] Napisałem poradnik na temat rozbierania obiektywu Nikon Nikkor AF 28-80mm 1:3.3-5.6 G. Zainteresowanych odsyłam od razu tutaj. [...]

Psuja :-(
Dodany: Piątek, 26 września 2014 o godzinie: 10:17:27

Witam. Szkoda, że dopiero teraz tu trafiłem. Miałem doskonały obiektyw Nikkor AF 35-80 D (z metalowym bagnetem), kupiony za jakieś 80 zł na pchlim targu, ale robiący zdjęcia ostre jak brzytwa. Współczesnych obiektywów DX nawet nie ma co do niego porównywać, nawet pozostałe obiektywy AF (mam np. 35-135 czy 24-50) nie ostrzą tak idealnie. Niestety, kiedyś upadł i się zablokował w zakresie ogniskowej 70-80 mm. Niżej się już nie da przekręcić. Próbowałem go rozebrać w oparciu o jakąś japońską instrukcję znalezioną w Sieci, jednak niechcący zerwałem tę cholerną tasiemkę (nerwy, chyba nie mógłbym być zegarmistrzem :-P). Nie mogłem się oczywiście dostać do mechanizmu zmiany ogniskowej - trochę inna konstrukcja, niż tu opisano, nie ma gumy z taśmą klejącą pod spodem, tylko śrubki wewnątrz tubusu, do których ciężko się dostać. Może trzeba to jakoś podważyć, nie wiem, nie chciałem działać na siłę. Złożyłem więc całość do kupy, a tu kolejna wpadka - okazało się, że przysłona nie reaguje na kręcenie pierścieniem. Pod bagnetem jest taki metalowy “dzyndzel”, być może trzeba go jakoś specjalnie ustawić. Szkoda takiego fajnego szkiełka. Pal licho tasiemkę, nie zależy mi jakoś bardzo na zapisie w EXIF, taka naprawa u elektronika pewnie kosztowałaby więcej niż kolejny obiektyw z portalu aukcyjnego, a i tak pstrykam w trybie manualnym. Soczewkom na szczęście nic się nie stało - obiektyw nadal robi ostre zdjęcia (w trybie M), z tym, że tylko w zakresie 70-80 mm i bez zmiany przysłony. Cholerna psuja ze mnie :-(.

» dodaj komentarz «

» Komentarze dodane przez niezarejestrowanych użytkowników muszą być zatwierdzone przez moderatora


» kategorie wpisów

Co nowego na stronie (wpisów: 43)
Dzikie.NET (wpisów: 16)
Humor (wpisów: 46)
Inne (wpisów: 35)
Kapsle Tymbark (wpisów: 29)
Moje projekty i pomysły (wpisów: 43)
Narzekam na… (wpisów: 16)
Nowości w galerii (wpisów: 12)
Nowości, ciekawostki (wpisów: 595)
O mnie (wpisów: 36)
Wordpress (wpisów: 1)
Zabawki (wpisów: 9)
Zdjęcie bez komentarza (wpisów: 91)
Zdjęcie z komentarzem (wpisów: 23)
Strony w domenie tech-blog.pl wykorzystują pliki cookies w celach statystycznych, analizy oglądalności oraz na potrzeby wyświetlania reklam. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia wykorzystywanej przeglądarki internetowej. Więcej informacji na stronie Polityka prywatności i cookies (ciasteczka).

» archiwum wpisów

marzec 2017 (wpisów: 1)
styczeń 2014 (wpisów: 2)
grudzień 2013 (wpisów: 6)
listopad 2013 (wpisów: 27)
październik 2013 (wpisów: 21)
wrzesień 2013 (wpisów: 27)
sierpień 2013 (wpisów: 8)
lipiec 2013 (wpisów: 8)
czerwiec 2013 (wpisów: 6)
maj 2013 (wpisów: 16)
kwiecień 2013 (wpisów: 17)
marzec 2013 (wpisów: 18)
luty 2013 (wpisów: 22)
styczeń 2013 (wpisów: 19)
grudzień 2012 (wpisów: 20)
listopad 2012 (wpisów: 33)
październik 2012 (wpisów: 25)
wrzesień 2012 (wpisów: 15)
maj 2012 (wpisów: 1)
kwiecień 2012 (wpisów: 1)
marzec 2012 (wpisów: 1)
styczeń 2012 (wpisów: 2)
grudzień 2011 (wpisów: 1)
listopad 2011 (wpisów: 7)
październik 2011 (wpisów: 4)
wrzesień 2011 (wpisów: 1)
sierpień 2011 (wpisów: 3)
lipiec 2011 (wpisów: 2)
czerwiec 2011 (wpisów: 3)
maj 2011 (wpisów: 1)
marzec 2011 (wpisów: 3)
luty 2011 (wpisów: 5)
styczeń 2011 (wpisów: 5)
grudzień 2010 (wpisów: 6)
listopad 2010 (wpisów: 2)
październik 2010 (wpisów: 1)
wrzesień 2010 (wpisów: 4)
sierpień 2010 (wpisów: 2)
lipiec 2010 (wpisów: 4)
kwiecień 2010 (wpisów: 4)
marzec 2010 (wpisów: 12)
luty 2010 (wpisów: 4)
styczeń 2010 (wpisów: 1)
listopad 2009 (wpisów: 1)
październik 2009 (wpisów: 1)
wrzesień 2009 (wpisów: 1)
sierpień 2009 (wpisów: 3)
lipiec 2009 (wpisów: 2)
czerwiec 2009 (wpisów: 6)
kwiecień 2009 (wpisów: 1)
marzec 2009 (wpisów: 25)
luty 2009 (wpisów: 9)
styczeń 2009 (wpisów: 13)
grudzień 2008 (wpisów: 7)
listopad 2008 (wpisów: 11)
październik 2008 (wpisów: 1)
wrzesień 2008 (wpisów: 9)
sierpień 2008 (wpisów: 49)
lipiec 2008 (wpisów: 2)
czerwiec 2008 (wpisów: 39)
maj 2008 (wpisów: 52)
kwiecień 2008 (wpisów: 49)
marzec 2008 (wpisów: 58)
luty 2008 (wpisów: 38)
styczeń 2008 (wpisów: 12)
grudzień 2007 (wpisów: 16)
listopad 2007 (wpisów: 2)
październik 2007 (wpisów: 8)
wrzesień 2007 (wpisów: 16)
sierpień 2007 (wpisów: 7)
lipiec 2007 (wpisów: 3)
czerwiec 2007 (wpisów: 3)
maj 2007 (wpisów: 11)
kwiecień 2007 (wpisów: 11)
marzec 2007 (wpisów: 16)
luty 2007 (wpisów: 9)
styczeń 2007 (wpisów: 13)
grudzień 2006 (wpisów: 5)
listopad 2006 (wpisów: 4)
październik 2006 (wpisów: 13)
wrzesień 2006 (wpisów: 15)
sierpień 2006 (wpisów: 8)
lipiec 2006 (wpisów: 5)
czerwiec 2006 (wpisów: 39)
maj 2006 (wpisów: 38)
All rights reserved Copyright 2006-2012 Piotr Dymacz