Multitouch Table
Dodano: Piątek, 5 grudnia 2008, godzina 12:48:17Kategoria: Nowości, ciekawostki
Panele umożliwiające rejestrowanie dotyku w kilku miejscach egzystują na rynku już od jakiegoś czasu. Chyba najgłośniejszym (a przynajmniej takim, wokół którego zrobiono najwięcej szumu) urządzeniem wykorzystującym panel multitouch (z wyświetlaczem pod spodem) miał być multimedialny stół Microsoft Surface (pisałem o tym tutaj, a więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Microsoft Surface). Produkt ten można już oczywiście kupić, ale ze względu na bardzo wysoką cenę i wąski obszar przydatności, klientów jest raczej niewielu.

Czy tak będą już niedługo wyglądać nasze zakupy w sklepie? Czy Microsoft Surface znajdzie zastosowanie w takich miejscach?
Również i firma Apple od jakiegoś czasu z powodzeniem stosuje multidotykowe panele - z początku przede wszystkim w swoich notebookach, teraz również i w innych produktach. Niewielkie touchpady umożliwiają tam stosowanie przez użytkownika różnego typu kombinacji gestów oraz nawigowanie/sterowanie przy pomocy więcej niż jednego palca. Kto spróbował, ten wie na pewno, że zabawa przy tym jest przednia!

Ekran z panelem multitouch zastosowano m.in. w telefonie iPhone.
Póki co, multidotykowe panele stosowane są przez producentów w ich najdroższych i najlepszych produktach. Na szczęście, dzięki otwartym i wciąż rozwijanym projektom, istnieją sposoby na skonstruowanie własnego panelu reagującego na dotyk w wielu miejscach na raz.
Jednym z, chyba najlepszych i najbardziej znanych, jest tbeta czyli The Beta. Jest to nic innego jak specjalnie przygotowane oprogramowanie (dla wielu platform!) umożliwiające rejestrowanie w czasie rzeczywistym zmiany położenia punktów (i wykonywanie odpowiednich operacji na GUI - graficznym interfejsie naszego systemu) na kontrastowym obrazie, który dostarczamy z kamery wideo lub prostej kamery internetowej umieszczonej w kartonowym pudełku przykrytym białą kartką (wersja bardzo ekonomiczna). Chyba najlepszym wyjaśnieniem będzie poniższe wideo zawierające krótki poradnik budowy niskobudżetowego Multitouch Mini (MTmini):
Proste, nieprawdaż? Efekt bardzo ciekawy jednak na dłuższą metę sterowanie komputerem w taki sposób może być dość irytujące - tak naprawdę nie widzimy jednocześnie ekranu i panelu więc nasze ruchy mogą nie być do końca skoordynowane… dla osób z zasobniejszym portfelem istnieją jednak rozwiązania łączące duży ekran z panelem multitouch w coś takiego:

56 calowy ekran z tylną projekcją i panelem multitouch... konstrukcja DIY!
Pomysł opiera się na sprzęgnięciu ekranu opartego na tylnej projekcji (obraz jest rzutowany przez projektor umieszczony za ekranem - dawniej, kiedy brakowało telewizorów z dużymi ekranami, takie urządzenia cieszyły się całkiem dużym powodzeniem) z przeźroczystym panelem (z jakiegoś rodzaju plexiglass’u) podświetlonym na krawędziach diodami IR oraz kamerą pracującą w podczerwieni. Rozwiązanie korzysta ze zjawiska całkowitego wewnętrznego załamania światła (kto uważał na fizyce?).
Wyjaśnienie na poniższym obrazku, a w skrócie: przy podświetleniu przeźroczystej szyby diodami IR tylko na krawędziach światło nie wydostaje się z jej wnętrza (tzn. nie przechodzi do drugiego ośrodka) ze względu na bardzo duży kąt padania do prostej prostopadłej do krawędzi obu ośrodków. Ciekawiej robi się po dotknięciu szyby… w tym miejscu światło odbija się od wewnętrznej powierzchni i przechodzi do drugiego ośrodka (mniejszy kąt padania!) z drugiej strony szyby, a to rejestruje nasza kamera umieszczona tuż pod nią. Powód zastosowania światła podczerwonego jest prozaiczny - nie będzie ono dla nas widoczne i nie przysłoni rzutowanego od tyłu obrazu przez projektor.

Sposób rejestrowania położenia palca na ekranie oparty na zjawisku całkowitego wewnętrznego załamania światła na granicy dwóch ośrodków.
Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że oprogramowanie do obsługi takiego typu “wyświetlacza multidotykowego” (opartego na rejestrowaniu i przetwarzaniu obrazu z kamery) wymaga raczej wydajnych podzespołów w PC. To tylko taka mała uwaga dla osób, które już pędzą do sklepu po kamerę internetową ;)
Instrukcji i opisów krok po kroku różnych projektów tego typu w sieci jest cała masa… można przebierać do woli, a na forach projektów powstały już spore społeczności zajmujące się wyłącznie tematyką DIY Multitouch Screen/Table/Panel. Poniżej zebrałem specjalnie dla Was garść linków, od których chyba najlepiej rozpocząć poszukiwania dalszych informacji w tym temacie:
- AudioTouch and more - strona w formie bloga opisującego projekt stołu z ekranem multitouch przeznaczonego do zastosowań muzycznych (ale i nie tylko)
- The Beta - projekt oprogramowania dla ekranów multitouch opartych na kamerach rejestrujących położenie palców/obiektów (w planach m.in. dodanie możliwości śledzenia i rozpoznawania kształtów obiektów położonych na ekranie!). Gorąco polecam odwiedzić Forum i stronę Wiki!
- Back projection 56 inch multitouch television - jeden z wielu opisów (zamieszczonych na stronie instructables.com) budowania ekranu z multidotykowym panelem.
- ORION Multi-Touch Interface
» Podobne wpisy (według tagów)
» Tagi dla tego wpisu:
DIY • ekran dotykowy • multitouch • panel dotykowy • tbeta • touchpad
» dodaj komentarz «