Energizer Intelligent i Energizer Extreme - krótka recenzja
Dodano: Poniedziałek, 7 listopada 2011, godzina 21:00:11Kategoria: Artykuły i recenzje
Wstęp
Całkiem niedawno firma Energizer poinformowała (informację prasową znajdziecie tutaj) o wprowadzeniu na rynek nowych serii akumulatorów AA/AAA NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowe czyli obecnie najpopularniejsze) - Energizer Extreme i Energizer Precision. Wraz z rozszerzeniem oferty akumulatorów, do portfolio firmy trafiła także nowa ładowarka Energizer Intelligent, sprzedawana w zestawie wraz z czterema ogniwami Energizer Extreme AA o pojemności 2300 mAh. Producent bardzo zachwala swoje nowe produkty, a ja miałem okazję sprawdzić je na żywo - trafił do mnie zestaw Energizer Intelligent.
Ładowarka Energizer Intelligent
Nowa ładowarka Energizer sprzedawana jest wraz z 4 akumulatorami AA z serii Extreme, każdy o pojemności 2300 mAh. Zestaw zapakowany jest w blister, w środku którego znajdziemy również wielojęzyczną, w tym również polską, krótką instrukcję użytkowania.
Energizer Intelligent to dwukanałowa, uniwersalna ładowarka z 4 gniazdami dla akumulatorów NiMH w rozmiarze AA lub AAA. Według producenta, unikalnymi cechami nowego produktu jest wyświetlacz LCD pokazujący przybliżony czas do zakończenia ładowania oraz jego postęp na 4-segmentowym pasku. Pozostałe właściwości ładowarki to:- ogólnoświatowy zakres napięcia zasilającego (100-240 V)
- automatyczne wyłączanie ładowania (na podstawie detekcji ujemnej delty napięcia ładowanych ogniw lub timer - max. 8 godzin)
- ochrona przed złym umieszczeniem ogniw (niewłaściwa polaryzacja)
- wykrywanie uszkodzonych akumulatorów i zwykłych baterii
Ładowarka posiada niestety tylko dwa niezależne kanały, co wiąże się z koniecznością ładowania akumulatorków zawsze parami. Ponadto, nie jest to tzw. szybka ładowarka - ładowanie odbywa się stałym prądem o niewielkiej wartości - dla AA jest to 300 mA i dla akumulatorków o pojemności 2300 mAh czas ładowania wynosi ponad 7 godzin. W przypadku AAA prąd ładowania wynosi 120 mA, co dla ogniw o pojemności 1000 mAh da czas ładowania również na poziomie 7 godzin.
W dziedzinie sposobów ładowania akumulatorków NiMH, zabezpieczeń i wykrywania zakończenia procesu ładowania powstało już wiele publikacji i nie jest to dobry moment na przytaczanie całej tej teorii. Podstawowa zasada, której wciąż trzyma się wielu producentów mówi o tym, żeby ładować ogniwa NiMH prądem o wartości wynoszącej około 1/10C (10% pojemności). Czyli dla ogniw 2300 mAh jest to prąd 230 mA, przy którym czas ładowania wyniesie około 10 godzin (zakładając 100% sprawność). Takie podejście gwarantuje mniejsze zużycie ogniw (czyli wydłużenie ich żywotności, według niektórych źródeł nawet w granicach 1000 cykli, moim zdaniem realnie na poziomie kilkuset) i mniejsze ryzyko ich uszkodzenia w trakcie ładowania. Wadą jest niestety, dla niektórych wręcz nieakceptowalny, długi czas ładowania. Jak to zawsze bywa, coś za coś - albo długi okres eksploatacji, albo możliwość szybkiego naładowania.
W kwestii detekcji końca ładowania, najpopularniejsze rozwiązanie to wykrywanie ujemnego przyrostu napięcia na ogniwach (tzw. detekcja -ΔV) - w trakcie ładowania dokonywany jest ciągły pomiar napięcia na ogniwach i w przypadku wykrycia ujemnej różnicy pomiędzy dwoma kolejnymi pomiarami, ładowanie zostaje przerwane. W tańszych rozwiązaniach stosuje się niestety wciąż zwykły timer odliczający z góry ustalony czas ładowania. W ładowarce Energizer Intelligent zastosowano oba wymienione rozwiązania, przy czym timer pełni najprawdopodobniej rolę zabezpieczenia - ogniwa nie będą ładowane dłużej niż 8 godzin. Przy prądzie na poziomie 300 mA teoretycznie możliwe jest więc naładowanie ogniw AA o maksymalnej pojemności 2400 mAh.
Umieszczony w ładowarce wyświetlacz informuje o pozostałym czasie (w godzinach) do zakończenia procesu ładowania. Wyświetlana jest jedna cyfra i możliwe wartości to jedynie 8, 6, 4, 2 oraz zero, które oznacza koniec procesu ładowania. Szkoda, że producent nie pokusił się o lepszą dokładność i prezentowanie wartości pośrednich. Ze wstępnych testów (w ich trakcie udało mi się wykonać 5 pełnych cykli) wynika, że podawany na wyświetlaczu czas jest w miarę dokładny, różnice wynosiły nie więcej niż 15 minut, pomijając pierwszy cykl ładowania.
Akumulatorki Energizer Extreme
W informacji prasowej producent chwali się zastosowaniem “innowacyjnej technologii Super Lattice Alloy“, dzięki której ogniwa Extreme oraz Precision mają:
- większą wydajność
- większą liczbę cykli ładowania
- wyższy współczynnik utrzymania ładunku
Co ciekawe, inni producenci akumulatorków również informują o stosowaniu technologii o podobnej nazwie. Ile jest w tym prawdy, a ile reklamy, ciężko powiedzieć. Z testowaniem akumulatorków jest jeden poważny problem. Żeby dobrze ocenić ich jakość trzeba mieć dobrą ładowarkę i wykonać przynajmniej kilkadziesiąt cykli ładowanie-rozładowanie w zbliżonych i określonych warunkach. Niestety, takich możliwości nie posiadam, jednak ze wstępnych testów wykonanych przez kolegę Pawła Spychalskiego (jego recenzja tego zestawu) przy pierwszych cyklach ładowania wynika, że zadeklarowana przez producenta pojemność jest prawidłowa.
Podsumowanie
Na rynku jest dostępnych bardzo wiele różnych akumulatorów AA/AAA NiMH i dedykowanych do nich ładowarek. Do tej pory w sieci ludzie wciąż polecają ogniwa Eneloop produkowane przez SANYO - wystarczy przejrzeć fora internetowe, aby się o tym przekonać. Ja w swojej kolekcji (łącznie 24 ogniwa AA) również ich używam, na zmianę z już trochę wysłużonymi, słabej jakości bateriami GP. Do ładowania tego zbioru korzystam od kilku lat z szybkiej ładowarki GP PowerBank H500 (PB50). Póki co, jestem zadowolony z tego zestawu, chociaż mam w planach zmianę ładowarki na bardziej rozbudowaną - najbardziej brakuje mi możliwości przetestowania zużycia i aktualnej pojemności ogniw.
Teraz do mojego zbioru trafiają nowe akumulatorki Energizer Extreme i tylko czas pokaże jak będą się sprawować, na razie zapowiada się dobrze. Na pewno nie będę ich jednak oszczędzać i ładować oryginalną ładowarką z zestawu Energizer Intelligent. Powody są dwa - przede wszystkim, kilka urządzeń, z których korzystam, zasilanych jest jednym ogniwem AA, dlatego potrzebuję ładowarki z możliwością ładowania pojedynczych ogniw. Poza tym, nie lubię czekać - często zapominam zawczasu naładować akumulatory i wtedy szybka ładowarka jest bardzo wygodna.
Za zestaw Energizer Intelligent składający się z ładowarki 4 akumulatorków trzeba będzie zapłacić około 109 zł (cena sugerowana). Za tę kwotę dostajemy dwukanałową ładowarkę NiMH AA/AAA z dodatkowymi funkcjami, takimi jak wyświetlacz informujący o czasie pozostałym do zakończenia ładowania i postępie procesu oraz cztery akumulatorki AA Energizer Extreme o pojemności 2300 mAh. Nie jest to mała kwota, ponieważ za tyle samo lub niewiele więcej możemy bez problemu zakupić podobny zestaw z 4-kanałową, szybką ładowarką innych producentów. Sytuację, mam nadzieję, powinny ratować nowe ogniwa jeżeli zapowiedzi producenta dotyczące ich jakości będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości. Poniżej lista sugerowanych cen za nowe produkty Energizer.
- Ładowarka Energizer Intelligent + 4x AA Energizer Extreme - 109,00 PLN
- Akumulatorki Energizer AAA Extreme (2 szt.) - 29,99 PLN
- Akumulatorki Energizer AAA Extreme (4 szt.) - 54,99 PLN
- Akumulatorki Energizer AA Extreme (2 szt.) - 29,99 PLN
- Akumulatorki Energizer AA Extreme (4 szt.) - 54,99 PLN
- Akumulatorki Energizer AA Precision (2 szt.) - 34,99 PLN
- Akumulatorki Energizer AA Precision (4 szt.) - 64,99 PLN
Zestaw Energizer Intelligent do recenzji dostarczył producent, firma Energizer
» 1 komentarz «
Dodany: Czwartek, 8 maja 2014 o godzinie: 17:29:24
Ja tam używam BC700, 4 niezależne kanały. Droga trochę, ale nie znalazłem wtedy innej.
» dodaj komentarz «