SolderCore CPU - ciekawa platforma rozwojowa w rozmiarze Arduino
Dodano: Piątek, 2 listopada 2012, godzina 14:48:27Kategoria: Nowości, ciekawostki
Zanim jeszcze oficjalnie przedstawiono nową serię Arduino Due, na rynku od czasu do czasu pojawiały się autorskie rozwiązania kompatybilne z modułami dla Arduino, bazujące na 32-bitowych mikrokontrolerach, najczęściej z rdzeniem ARM Cortex-M3. Jedną z takich alternatyw jest platforma SolderCore CPU.
SolderCore CPU to wymiarowo kompatybilna z Arduino, otwarta (licencja CC BY-NC-SA 3.0) platforma bazująca na układzie Texas Instrument LM359D92 (rdzeń ARM Cortex-M3, taktowanie 80 MHz). Skrócona specyfikacja urządzenia:
- pamięć: 96 kB RAM, 512 kB flash
- interfejs Ethernet 10/100 Mbps
- USB OTG (On-The-Go)
- gniazdo karty microSD
- zasilanie 6-9 V lub z portu USB
- 20 programowalnych wyprowadzeń GPIO, możliwe funkcje: I2C, SPI, UART, PWM, CCP, ADC, QEI oraz CAN
Urządzenie wyróżnia się przede wszystkim obecnością interfejsu Ethernet oraz sposobem programowania. Domyślnie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego CoreOS zawierającego m.in. zoptymalizowany stos protokołów TCP/IP (SMTP, HTTP, FTP, DNS, TELNET i inne), obsługę systemu plików FAT oraz interpreter języka wysokiego poziomu CoreBASIC. Dzięki obecności interfejsu sieciowego, do napisania programu nie potrzebujemy specjalnego środowiska i kompilacji skrośnej kodu - wystarczy połączyć się z platformą przez sieć przy pomocy programu typu telnet i rozpocząć pracę.
W chwili obecnej, poza główną platformą, dostępnych jest już kilka modułów rozszerzeń (m.in. LCD Shield) oraz modułów czujników. Ponadto, trwają także prace nad uboższą wersją o nazwie SolderCore Mini.
Cena urządzenia wynosi około 80 USD, na chwilę obecną można je zakupić m.in. w Mouser Electronics. Zainteresowanych odsyłam na stronę internetową soldercore.com.
Źródło: Electronics-Lab.com Blog
» Podobne wpisy (według tagów)
» Tagi dla tego wpisu:
Arduino • Arduino DUE • ARM Cortex-M3 • CoreBasic • CoreOS • elektronika • Mouser • SolderCore
» dodaj komentarz «