electric imp - moduł WiFi dla urządzeń koncepcji Internet of Things
Dodano: Sobota, 24 listopada 2012, godzina 16:09:56Kategoria: Nowości, ciekawostki
O ile w teorii koncepcja Internet of Things, zakładająca podłączanie do globalnej sieci nie tylko komputerów, ale i wszelkiego rodzaju innych urządzeń wydaje się interesująca, to w praktyce na rynku wciąż niewiele jest produktów, które posiadają taką funkcjonalność. Zmienić to od kilku miesięcy próbuje firma electric imp, której założyciele mogą się pochwalić udziałem w powstawaniu takich produktów jak iPhone i Gmail. Ich propozycją jest niewielki moduł o nazwie imp, umożliwiający szybkie i łatwe podłączenie do sieci urządzeń, które będą z nim kompatybilne.
Imp z zewnątrz wygląda jak zwykła karta SD, ale to tylko pozory, bo modułu nie można umieścić w każdym urządzeniu z takim gniazdem. Firma wykorzystała format kart SD jedynie ze względu na niską cenę gniazd i sprawdzony standard mechaniczny. Wewnątrz karty znajduje się natomiast spory zestaw elektroniki - znalazł się tam między innymi mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-M3 i moduł bezprzewodowy w standardzie WiFi 2,4 GHz 802.11b/g/n, z obsługą szyfrowania WEP/WPA i WPA2 oraz dziurawą technologią WPS.
Do dyspozycji producenta, który zechce w swoich produktach wspierać moduł imp, oddane zostało 6 uniwersalnych sygnałów I/O. Mogą one pełnić jedną z wybranych programowo funkcji:
- UART
- I2C
- SPI
- Wejście/wyjście analogowe
- Wejście/wyjście cyfrowe
- Wyjście generatora sygnału PWM
Od strony sprzętowej imp prezentuje się imp…onująco. Ale niestety w tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu, a jej imię to “usługi w chmurze”. Imp to nie tylko sprzęt, ale także rozbudowane oprogramowanie pracujące na karcie i na serwerach firmy. Moduł pracuje pod kontrolą wbudowanego systemu operacyjnego, który odpowiada za obsługę komunikacji (stos IP), jej szyfrowanie (TLS) i uruchamianie aplikacji użytkownika.
Ma to być dużym ułatwieniem, bo żeby napisać swój program dla modułu lub kontrolować przy jego pomocy urządzenie, w którym został umieszczony, wystarczy znajomość języka Squirrel oraz przeglądarka lub gotowa aplikacja na telefonie. Nie potrzebujemy do tego żadnego programatora, nie musimy nawet podłączać modułu do komputera. Jedyną czynność jaką musimy wykonać, to podłączyć imp do sieci WiFi z dostępem do Internetu, a można to zrobić przy użyciu telefonu z systemem iOS lub Android. Moduł po konfiguracji automatycznie połączy się z serwerami electric imp i będzie dostępny w usłudze Planner. Dla wersji developerskiej jest ona bezpłatna, natomiast docelowo, producenci będą musieli wnosić niewielką, okresową opłatę za jej wykorzystywanie w swoich produktach… i na pewno część tych kosztów przeniosą na końcowego klienta, na przykład zwiększając cenę swoich produktów kompatybilnych z imp (tzw. impready).
Pomysł electric imp budzi sporo kontrowersji, głównie ze względu na to, że moduły imp są tak skonfigurowane, że muszą połączyć się z serwerami firmy żeby w ogóle działać (udostępniać informacje, możliwość kontrolowania urządzeń itd.). Oczywiście, dostęp do danych udostępnianych przez moduł ma być możliwy (usługi RESTful), ale w przepływie danych zawsze mają pośredniczyć serwery electric imp.
Jeżeli jesteście zainteresowani dodatkowymi informacjami o imp, to znajdziecie je na zebranych przeze mnie stronach:
- oficjalna strona electric imp
- wywiad z Hugo Fiennes - CEO i założycielem electric imp
- moduł imp oraz platformy developerskie w sprzedaży, w sklepie SparkFun
- krótki artykuł o electric imp w portalu Hack a Day
- specyfikacja modułu imp (plik PDF)
- wiki dla developerów na oficjalnej stronie electric imp
Jak myślicie, czy to się przyjmie i producenci zaczną oferować swoje produkty w wersjach impready?
» Podobne wpisy (według tagów)
» Tagi dla tego wpisu:
ARM Cortex-M3 • electric imp • elektronika • RESTful • Squirrel • usługi w chmurze • Wi-Fi
» 1 komentarz «
Dodany: Poniedziałek, 18 lutego 2013 o godzinie: 18:32:32
[...] ATmega 328P) i bezproblemowo podłączyć do sieci WiFi (przy pomocy opisywanego już przeze mnie modułu electric imp), co w efekcie ma dać nieograniczone możliwości sterowania [...]
» dodaj komentarz «