Arduino i smARtDUINO czyli sprzeczki Włochów z portalem Kickstarter w tle
Dodano: Środa, 28 listopada 2012, godzina 21:31:39Kategoria: Nowości, ciekawostki
Od razu, jak tylko usłyszałem o projekcie smARtDUINO, wiedziałem że będzie o nim jeszcze głośno i to wcale nie ze względu na jego zawartość merytoryczną, a wzbudzającą kontrowersje nazwę i celowe wykorzystywanie marki Arduino do zwiększenia zainteresowania zbiórką w portalu Kichstarter. O projekcie smARtDUINO możecie przeczytać w moim poprzednim wpisie, a dzisiaj napiszę o tym, co doprowadziło do publicznego obrzucania się oskarżeniami pomiędzy twórcami Arduino i smARtDUINO.
Autorzy tego drugiego nie dość, że nazwali swój projekt w taki sposób, żeby ewidentni kojarzył się z Arduino, to jeszcze na łamach Kickstarter zapewniali, że są byłymi wytwórcami (to słowo jest tutaj kluczowe, bo dotyczy produkcji, a nie projektowania) Arduino. Zbiórka w portalu Kickstarter zakończyła się z sukcesem 23 listopada 2012 r. (zebrano prawie 160 tysięcy z zakładanych 23 tysięcy USD), a już trzy dni później na oficjalnym blogu projektu Arduino pojawił się wpis Massimo Banzi, twórcy Arduino, pt. Kickstarter, Trademarks and Lies, który wywołał istną wojnę.
Na jaw wyszło na przykład to, że autor smARtDUINO nigdy nie brał udziału w projektowaniu i produkcji Arduino, a jedynie zatrudnia w swojej firmie pracowników, którzy wcześniej pracowali w fabrykach produkujących Arduino. Co więcej, wizerunkowo oberwało się portalowi Kickstarter, który praktycznie nie zareagował na zgłoszenie dotyczące naruszenia znaku towarowego Arduino w opisywanym projekcie. Biorąc pod uwagę, że portal Kickstarter z każdej udanej zbiórki pobiera 5% prowizji, to zajęte przez niego w tym sporze stanowisko wydaje się co najmniej niepoprawne. Przy okazji, pisałem już o tym, że Kickstarter został wraz z firmą Formlabs pozwany za naruszenie patentów dotyczących druku 3D.
Autorzy projektu smARtDUINO, a w gruncie rzeczy autor - Dimitri Albino, oczywiście nie pozostali dłużni i bronili swojego stanowiska, między innymi udowadniając, że naprawdę brali udział w produkcji Arduino. Na ich oficjalnej stronie pojawiła się też informacja o tym, że prawnicy Arduino zażądali po zakończeniu zbiórki zamknięcia domeny internetowej smartduino.com oraz wstrzymania prac nad produktem, a data tego pisma ewidentnie wskazuje na to, że zostało przygotowane tuż po starcie projektu w portalu Kickstarter. Roszczenia wytoczono oczywiście na podstawie naruszenie zastrzeżonego znaku towarowego Arduino.
W chwili obecnej sprawa dotycząca sporu pomiędzy autorami Arduino i smARtDUINO trochę jakby rozeszła się po kościach i wszyscy spuścili z tonu (ach ten włoski temperament!). Nie zmienia to faktu, że do wpisu Massimo Banzi pojawiło się ponad 100 komentarzy, z czego niektóre naprawdę nie nadają się do publikowania. Kiedy możliwość dodawania komentarzy została zablokowana, to dyskusja w pewnym sensie przeniosła się do portalu Hack a day, który również informował o całej sprawie, we wpisie Kickstarter incurs the wrath of Arduino creator.
Prawdę mówiąc sam nie wiem co o tej sprawie myśleć. Arduino jest naprawdę nie tylko świetnym i otwartym produktem, ale i ogromną społecznością i doskonałą, rozpoznawalną marką. Dlatego z jednej strony nie dziwię się, że jej twórcy dbają o to, żeby nie stracić tak wartościowej, choć ciężko przeliczalnej na gotówkę, wartości. Z drugiej strony, nie spodziewałem się, że taka sprawa zostanie upubliczniona, dojdzie do otwartego konfliktu i wzajemnego przerzucania się oskarżeniami.
To wszystko nie zmienia jednak faktu, że autorzy smARtDUINO przekroczyli pewną granicę, która do tej pory wydawała się dosyć płynna, ponieważ na rynku jest przecież cała masa Arduino-podobnych produktów. Sama nazwa projektu smARtDUINO i jej pisownia od razu budzi spore kontrowersje i każdy kto choć trochę zna się na rzeczy będzie wiedział, że coś tutaj po prostu “śmierdzi”. O ile w sprawach patentów mam bardzo radykalne zdanie i nie popieram obecnej polityki, to już w przypadku zastrzegania znaków i nazw towarowych jestem po stronie twórców Arduino. Przecież na świecie jest tyle różnych języków z tyloma różnymi wyrazami, dlaczego więc akurat smARtDUINO…? Odpowiedź jest chyba oczywista.
» Podobne wpisy (według tagów)
» Tagi dla tego wpisu:
Arduino • Kickstarter • patent • smARtBUS • smARtDUINO • znak towarowy
» dodaj komentarz «