The Peachy Printer - drukarka i skaner 3D w cenie 100 USD?
Dodano: Sobota, 21 września 2013, godzina 15:24:15Kategoria: Nowości, ciekawostki
Czy można wyprodukować i sprzedawać drukarkę 3D za 100 USD? Projekt The Peachy Printer, którego autor próbuje w portalu Kickstarter zebrać 50 tysięcy USD na jego realizację, może już niedługo stać się przykładem na to, że jest to możliwe. Autorowi tej drukarki trzeba przyznać, że ma bardzo niekonwencjonalne pomysły i zdolności do ich realizacji - jego drukarka, nie licząc dwóch lusterek, poruszanych przy pomocy elektromagnesów, nie posiada żadnych dodatkowych elementów mechanicznych, a sterowanie procesem wydruku odbywa się przy pomocy… wyjścia i wejścia audio z komputera PC, z uruchomionym programem Blender i dedykowanym skryptem! Żadnych silników krokowych, żadnych prowadnic, żadnej skomplikowanej elektroniki - laser, dwa lusterka, dwa zbiorniki, trochę wody i światłoczułej żywicy. I całkiem niezły efekt:
Peachy Printer do druku wykorzystuje metodę stereolitografii (Wikipedia), w której drukowany obiekt jest warstwa po warstwie utrwalany w światłoczułej emulsji/żywicy przy pomocy światła (w tym wypadku jest to laser i dwa lustra służące do przemieszczania wiązki po powierzchni drukowanego obiektu). Tyle w kwestiach formalnych, a dokładne wyjaśnienia o tym jak działa Peachy Printer znajdziecie w poniższym wideo. Zwróćcie szczególną uwagę na sposób realizacji przesuwu na osi pionowej.
Projekt w pewnym sensie nadal jest na etapie prototypu i należy go chyba raczej traktować jako pomysł do dalszego rozwoju. Ale jedno jest pewne - to podejście na pewno ma przyszłość, nie tylko ze względu na niewielkie koszty realizacji drukarki i samego wydruku, ale przede wszystkim ze względu na możliwą do osiągnięcia wysoką jakość druku (układ optyczny zamiast mechanicznego, tak jak w konwencjonalnych drukarkach FDM).
Projekt ma być też zupełnie otwarty, dzięki czemu każdy będzie mógł sobie taką drukarkę skonstruować samodzielnie. Miejmy tylko nadzieje, że nie dojdzie do sporu na tle patentowym, tak jak to było w przypadku drukarki 3D FORM1 (więcej informacji). Co bardziej spostrzegawczy z Was na pewno zauważą, że na stronie zbiórki autor unika określenia metody wydruku przy pomocy terminu SLA/Stereolithography. Zainteresowanych tematyką patentów w odniesieniu do metod druku 3D odsyłam do artykułu pt. Patents on 3D printing. Z kolei po więcej informacji o drukarce Peachy odsyłam na stronę zbiórki w portalu Kickstarer oraz na oficjalną stronę projektu: www.peachyprinter.com.
» Podobne wpisy (według tagów)
» Tagi dla tego wpisu:
crowdfunding • drukarka 3d • Kickstarter • stereolitografia • The Peachy Printer
» dodaj komentarz «